O szkole

Kobukai

Aikijujutsu Kobukai zostało stworzone przez Senseia Jana Janssensa. Jest to forma Aikibujutsu składająca się głównie z technik aiki zaczerpniętych z Yoseikan Aikido Senseia Minoru Mochizukiego.

Na przestrzeni 40 lat intensywnego treningu, Sensei Jan Janssens zdołał zapoznać się z kilkoma formami aiki.
Pod koniec lat 80. zaczął poszukiwania własnego stylu aikibujutsu . Około 1992 roku jego działania doprowadziły do utworzenia systemu , który jest obecnie nauczany w krajach europejskich oraz kilku na świecie.

Nazwa

Wiele szkół walki posiada symboliczną nazwę, którą można zinterpretować na wiele sposobów. Nasza szkoła również się do nich zalicza. Proszę mieć w pamięci, że japońskie nazwy nie mogą być tłumaczone dosłownie. Są to głównie sparafrazowane pojęcia:

Ai: harmonia, zjednoczenie
Ki:  witalność, energia życiowa, wewnętrzna (duchowa) siła
Ju: elastyczny, gibki
Jutsu: umiejętność, technika, sztuka

Aikijujutsu można przełożyć na „harmonijne ukierunkowanie energii poprzez płynne techniki”. Sensei Mochizuki tłumaczy nazwę „Yoseikan” jako „dom, który uczy drogi do integralności”.

Czym jest Aikijujutsu?

Aikijujutsu jest japońską sztuką walki, której początki sięgają ponad 1000 lat wstecz. Z czysto fizycznego punktu widzenia, jest to sztuka walki ucząca chwytów, rzutów, duszeń , dźwigni i atemi (uderzeń nokautujących). Techniki te jedynie rozwijały w feudalnych szkołach jujutsu i szkołach szermierczych.
Aikijujutsu to dynamiczna sztuka walki.
System bazuje na nie stawianiu oporu wobec siły przeciwnika. Osoba wykonująca technikę próbuje przejąć kontrolę nad napastnikiem, poprzez przyjęcie oferowanej energii (ataku) i użycie jej przeciwko atakującemu. Uderzające są w niej koliste ruchy i elastyczny umysł obrońcy. Technicznie poprawne wykonanie połączone z mentalnym opanowaniem techniki sprawia, że nadmierne użycie siły jest niepotrzebne.
Aikijujutsu to głownie defensywna sztuka walki.
Ciało i duch uczą się reagować tylko wtedy, gdy nie ma innej opcji. Chociaż ćwiczymy głownie formy ręczne, nie zaniedbujemy też walki bronią. Wykorzystujemy do tego bokken (drewniana replika miecza) , tanto (drewniana replika sztyletu), tambo (pałka o długości 30cm) i jo (drewniany kij o długości 1.28 m)

Historia Aikijujutsu

W latach 20-tych XX wieku Sensei Mochizuki, nauczyciel Jana Janssensa, udał się do Morihei’a Ueshiby, by nauczyć się Aikido. Został tam wysłany przez swojego mistrza, Jigoro Kano, wraz z grupą składającą m.in z Kenjiego Tomiki i Gozo Shiody. Według Kano, Ueshiba rozwinął idealną sztukę budo.
Morihei Ueshiba (1883-1969) był uczniem Masayoshiego Minamoto no Sokaku Takeda (1859 -1943), soke Daito Ryu Aikijujutsu.
Historia Daito Ryu jest zarazem historią rodu Takeda.
Sięga ona czasów Tenno (cesarza) Seiwa (850 – 881) z klanu Minamoto. Około X wieku, szósty syn Tenno Seiwa, książę Sadasumi, stworzył sztukę walki bazującą na biernej postawie. W XI wieku te techniki zostały spisane i uporządkowane przez Saburo Shinrę (Minamoto no Yoshimitsu (1056-1127)).
W drugiej połowie XI wieku, najstarszy syn Saburo Shinry został mianowany gubernatorem prowincji Kai . Przyjął wtedy nazwisko Takeda. To właśnie pod tym nazwiskiem jego klan zdobył później sławę.
To dzięki Kunitsugu Takeda, który przeniósł się do prowincji Aizu (od 1574 prefektura Yamanshi) wciąż możemy dziś mówić o Daito Ryu aikijujutsu. Gdy reszta klanu została zamordowana w 1582, został on ostatnim żyjącym Takedą. Od tamtego momentu, sekretne sztuki walki jego klanu, zwane “oshiki uchii”, były przekazywane jego członkom, aż do wprowadzenia przez Sokaku Takedę elementów In-Yo-Ho (zasady ying-yang) i technik Tenshin Shinyo Ryu jujutsu .
Sokaku Takeda nazwał swój system walki po zamku Saburo Shinry, Daito no Yatakai. Od tamtego momentu, jego szkoła nosiła nazwę Daito Ryu Aikijujutsu. To właśnie jeden z najlepszych uczniów tej szkoły, Morihei Ueshiba, podarował swojemu uczniowi Mochizukiemu w 1930 zwoje Daito Ryu Aikijujutsu Okuden Inkai , noszące pieczęć Daito Ryu.

Techniki

System opiera się na wykorzystaniu siły przeciwnika zgodnie z zasadami ”aiki”
Program szkoły to pełny repertuar technik uczonych poprzez „kihon waza” jak i szeroko rozwinięte warianty technik wykorzystywanych przy różnych atakach lub w samoobronie. Odnajdziemy tutaj elastyczne poruszanie się „tai sabaki” jak i techniki: wychyleń, uderzeń, kopnięć, dźwigni, rzutów, trzymań, obaleń, ucisków, techniki rzutów poświęcenia „sutemi waza” itp.

Które dyscypliny budo przyczyniły się do utworzenia Aikijujutsu Kobukai?
Daito Ryu Aikijujutsu (Sokaku Takeda): suwari waza kihon (techniki seiza)
Aikikai Aikido (Morihei Ueshiba): wa no seishin (harmonia ducha), muto dori (obrona przed mieczem bez użycia broni), jo waza (techniki z użyciem kija)
Judo (Jigoro Kano): ne waza (techniki walki w parterze)
Shotokan karate (Gishin Funakoshi): kihon te waza (rzuty i bloki), kihon geri waza (kopnięcia)
Aikibudo (Alain Floquet): kihon nage waza (kata z rzutami), kihon osae waza (kata z kontrolą)
Yoseikan Aikijujutsu (Minoru Mochizuki): te hodoki (formy uwolnienia), sutemi waza (rzuty poświęcenia), henka waza (techniki łączone), tambo en tanto waza (techniki przy użyciu sztyletu i pałki), kaeshi waza (kontrrzuty)

System Oceniania

System oceniania składa się z rang kyu i dan. Kyu zaczynają się od 6-go stopnia, a kończą na 1-szym kyu. Stopnie Dan rozpoczynają się od 1-go dana, a kończą na 10-tym dan(ie).

Strój (Keikogi)

Keigogi lub strój treningowy, składa się z białego stroju używanego również w kilku innych sztukach walki.
Tradycyjny sposób myślenia naszej szkoły oddaje hakama, szerokie spodnie noszone kiedyś przez samurajów.
Od 3-go kyu mudansha może nosić białą hakamę, Yudansha (do 1 dan) ciemnoniebieską (lub czarną).

Założyciel Szkoły

Minoru Mochizuki (1907-2003) jest jednym z najbardziej znanych mistrzów sztuk walki XX wieku. Sensei Mochizuki zdobył 10 dan (Meijin) w Aikido, 8 dan (Hanshi) w Judo, 4 dan w Karate, 8 dan (Kyoshi) w Katori Shinto Ryu i 5 dan w Kendo. Opracował też odmianę jogi opartą na sztuce budo.
Sensei dodał techniki kobudo Gyokushin Ryu jujutsu, Judo, Karate i Katori Shinto Ryu do Aikibudo/Aikido Ueshiby i nazwał swoją szkołę walki „Budo Yoseikan”. Yoseikan Aikijujutsu (lub Yoseikan Aikido) jest częścią szkoły skupiających się na aiki.
Mochizuki był pierwszym Japończykiem, który nauczał Aikido na Zachodzie (Francja, 1951) pod nazwą ‘Aikido-Jujutsu’. Pod koniec lat 50-tych francuski judoka Jim Alcheik zamieszkał w Japonii, by w ciągu paru lat zostać doświadczonym aikidoką stylu Yoseikan. Po powrocie na Zachód Alcheik zginął w wypadku i jego asystent Alain Floquet przejął jego obowiązki. Sensei Floquet w tym momencie ma 8 dan w Aikibudo, złożonych technik Yoseikan Aikido, Daito Ryu aikijujutsu i Katori Shinto Ryu kobudo.